Wypadek komunikacyjny

PAMIĘTAJ !!!

 • W pierwszej kolejności zadbaj o własne bezpieczeństwo - ono jest najważniejsze
 • Koniecznie zwróć uwagę na pomarańczowe tablice informacyjne ADR na samochodzie, a znajdujące się na nich cyfry przekaż dyspozytorowi Centrum Powiadamiania Ratunkowego (CPR), Pogotowia Ratunkowego lub Straży Pożarnej
 • Zanim przystąpisz do pomocy określ, obejrzyj i oceń stan wszystkich poszkodowanych i przekaż go dyspozytorowi
 • Osoby które najgłośniej nawołują pomocy nie koniecznie są najciężej ranne i nie zawsze wymagają natychmiastowej pomocy

POSTĘPOWANIE

 1. Włącz światła awaryjne we własnym aucie, zaparkuj przed miejscem zdarzenia celem zabezpieczenia i osłonięcia miejsca zdarzenia i kierując koła w stronę pobocza, stań tak, aby nikt nie najechał na poszkodowanego leżącego na jezdni i abyś Ty mógł działać bezpiecznie.
   
 2. Nocą i przy pochmurnej pogodzie załóż na siebie coś jasnego, najlepiej kamizelkę odblaskową z apteczki
   
 3. Wskaż konkretną osobę aby ostrzegała nadjeżdżających kierowców
   
 4. Ustaw trójkąty ostrzegawcze lub światła chemiczne w odpowiedniej odległości od miejsca wypadku z obu stron
   
 5. Wyjmij kluczyk ze stacyjki we wszystkich uszkodzonych pojazdach, zgaś ew. tlące się papierosy, NIE dotykaj urządzeń elektrycznych w uszkodzonych samochodach, bo możesz wywołać iskrzenie
   
 6. We wszystkich rozbitych pojazdach zaciągnij hamulce ręczne, włącz bieg lub zablokuj koła, spróbuj zabezpieczyć pojazd przed przewróceniem się
   
 7. Jeszcze raz rozważ wszystkie zagrożenia. Czy ktoś pali papierosa? Czy w najbliższym otoczeniu są pojazdy z oznakowaniem wskazującym na niebezpieczny ładunek? Czy została zerwana napowietrzna linia energetyczna? Czy w pobliżu jest rozlane paliwo?
   
 8. Szybko oceń stan poszkodowanych. Z samochodu wyciągaj ich tylko:
  • kiedy istnieje niebezpieczeństwo zapalenia się pojazdu
  • kiedy istnieje niebezpieczeństwo tzw. "wypadku wtórnego", czyli najechania na uszkodzony pojazd przez inny pojazd
 9. Zajmij się w pierwszej kolejności tymi, których życie jest najbardziej zagrożone. Przeszukaj lub poleć komuś przeszukać okolice miejsca wypadku, aby nie pozostawić ofiar rzuconych gdzieś dalej lub osób, które oddaliły się same, będąc w stanie szoku powypadkowego.
   
 10. Bezzwłocznie, jeśli jest potrzeba, przystąp do resuscytacji i opatrz obrażenia zagrażające życiu lub wyglądające niebezpiecznie. Staraj się nie przemieszczać poszkodowanych z uwagi na możliwy uraz kręgosłupa (wyjątek w punkcie 8).
   
 11. W wypadku komunikacyjnym zawsze zakładaj, że nastąpiło uszkodzenie odcinka szyjnego kręgosłupa. Podtrzymuj rękami głowę i szyję ofiary, tak aby mogła ona swobodnie oddychać (jeśli posiadasz - załóż kołnierz ortopedyczny).
   
 12. Gdy dojdzie do diametralnej zmiany na miejscu zdarzenia poinformuj o tym dyspozytora, tak aby mógł zadysponować możliwie odpowiednie środki.
   
 13. Po przyjeździe służb ratowniczych i porządkowych podporządkuj się ich poleceniom
   
 14. Bądź pomocny!

PAMIĘTAJ !!!

 • odpowiednia apteczka jest gwarantem, że będziesz mógł skutecznie i bezpiecznie udzielić pierwszej pomocy, dlatego zadbaj o jej właściwe wyposażenie.
 • gaśnica po upływie terminu ważności wygląda tak samo jak działa inaczej. Typowa gaśnica proszkowa (1kg) gasi grille, a nie płonące silniki i samochody. Właściwa gaśnica to co najmniej 4 kg proszku gaśniczego z homologacją i ważnym terminem przydatności.
 • równie ważny jest trójkąt ostrzegawczy, bez niego inni użytkownicy drogi mogą nie zrozumieć sytuacji i najechać na ratujących i ratowanych.